Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że crossfit jest po prostu kolejnym sposobem spędzania czasu na siłowni. Nic bardziej mylnego. Jest to niezwykle męczący trening fizyczny, w którym jednak nie chodzi o typowe dla siłowni „budowanie masy”, czy „zrzucanie kilogramów”. Im bardziej zagłębiamy się w tajniki tego systemu ćwiczeń, tym łatwiej możemy dostrzec, że nie chodzi tu jedynie o sam efekt fizyczny. Ćwicząc choć dążymy do udoskonalenia swojego organizmu i sprawności fizycznej – dążymy do poprawy kondycji ogólnej.

Niezwykle intensywny trening swoją skutecznością może nawiązywać do treningu funkcjonalnego, jednak crossfit jest czymś więcej. Podczas, gdy w treningu funkcjonalnym nastawiamy się przede wszystkim na podnoszenie swojej siły, wytrzymałości i zwinności bazując na codziennie wykonywanych przez nas ruchach, crossfit oferuje nam coś więcej. Jest to budowanie charakteru, przekraczanie własnych słabości. Poprzez dużą intensywność ćwiczeń, prowadzącą nieomal do całkowitego osłabienia organizmu i ciągłe przesuwanie granicy naszej wytrzymałości dążymy nie tylko do polepszenia naszej siły i wydolności fizycznej, lecz również psychicznej. W crossfit boxach odbywają się więc jednocześnie dwa treningi – mentalny i wytrzymałościowo-siłowy. Poprzez mocno urozmaicone dzienne treningi, zwane WOD kształtujemy swój organizm nie popadając w typową dla większości siłowni rutynę. Zestawy ćwiczeń zmieniają się, jak w kalejdoskopie, każdego dnia czeka nas coś innego i coraz bardziej wyczerpującego, a my musimy przede wszystkim znaleźć w sobie siłę, aby temu podołać, mimo iż z każdą chwilą czujemy coraz większe osłabienie organizmu.

W crossfitowcyh boxach każdego dnia kształtują się zatem nowe silne charaktery dążące do tego, aby przełamywać swoje ograniczenia, zarówno na gruncie fizycznym, jak i psychicznym. Trening crossfitowy pomaga nam w budowaniu samych siebie jako osób silnych. Nic więc dziwnego, że ten system treningowy wykorzystują Marines, znani ze swojej mocnej psychiki.