Urządzenia grzewcze zwane potocznie grzejnikami zapewniają domowi ciepło w sposób pośredni. Są przede wszystkim pewnego rodzaju nośnikiem ciepła wytwarzanego przez maszyny takie jak kotły gazowe czy pompy ciepła. Wydaje się jednak, że mimo ich charakteru pośredniczącego w przepływie ciepła, grzejniki pełnią być może najważniejszą funkcję w domu. To właśnie dlatego ich prawidłowe rozmieszczenie jest dla mieszkańców danego lokalu w cenie. Zbyt duża ilość urządzeń zamontowanych w pomieszczeniu lub odwrotnie ich niedobór mogą powodować obniżenie komfortu życia. Jak jednak zadbać o to, by grzejniki nie wpływały na wygodę domowników? Skąd wiedzieć podczas planowania budowy domu czy remontu mieszkania, ile grzejników i w jakiej wielkości powinno pojawić się w kuchni, łazience czy naszej sypialni? Wydaje się, że są to pytania istotne, ponieważ poprawna odpowiedź znacznie poprawi standard danego lokalu oraz w jakimś stopniu wpłynie przecież na samopoczucie – i nierzadko także zdrowie – osób przebywających w pomieszczeniu z grzejnikami.

Metraż pomieszczenia a wybór odpowiedniego grzejnika

Wydaje się, że największą rolę przy wyborze grzejnika odgrywa właśnie metraż konkretnego pomieszczenia. Nie potrzeba dużej wiedzy z zakresu branży grzewczej, by domyślić się jednej podstawowej rzeczy. Im większe jest pomieszczenie, tym większy powinien być grzejnik. Innym sposobem na wybrnięcie z sytuacji jest po prostu większa liczba kaloryferów. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzić, ponieważ zbyt duża liczba urządzeń tego typu w pomieszczeniach mieszkalnych może okazać się uciążliwa. Zarówno pod względem wydzielanego ciepła (co w zasadzie nie musi być problemem, ponieważ każdy nowoczesny kaloryfer można zakręcać i odkręcać według własnego uznania), jak i pod względem zajmowanej przestrzeni. Jeden grzejnik nie robi różnicy podczas aranżacji, jednak trzy czy cztery kaloryfery w salonie mogą negatywnie odbić się na użyteczności czy wyglądzie estetycznym pomieszczenia. Warto więc przy okazji planowania instalacji grzewczych dobrze sprawdzić, jaka liczba kaloryferów jest w danym miejscu potrzebna. Co więcej, należy uważać na pomieszczenia takie jak łazienki. Te ostatnie nierzadko są raczej małe, dlatego w zupełności mieszkańcom wystarczy niewielki kaloryfer. Najczęstszy błąd lokatorów polega z kolei na tym, że decydują się na zbyt duży grzejnik do łazienki i w rzeczywistości odkręcenie go nawet do połowy jest zbyt niekomfortowe. W przypadku małych pomieszczeń trudno zastosować tak zwany złoty środek, dlatego lepiej już w fazie początkowej wybrać właściwy produkt.

Awaria grzejników a praca pompy ciepła lub kotła gazowego

Nierzadko bywa tak, że jakaś awaria przerywa pracę grzejników lub urządzeń grzewczych. Z całą pewnością jest to sytuacja uciążliwa, szczególnie jeśli problem pojawi się zimą, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej zera. W przypadku awarii należy przede wszystkim wezwać ekipę, która określi, w czym dokładnie tkwi problem instalacji. Nierzadko bywa tak, że chodzi wyłącznie o małą usterkę, którą szybko można naprawić. Niekiedy wymiana urządzeń jest konieczna. Sprawa zazwyczaj dotyczy starszych grzejników czy bezpośrednich urządzeń grzewczych, które przestają działać po prostu ze starości. Na szczęście na rynku można dzisiaj znaleźć szeroką ofertę z zakresu branży grzewczej. Polska może pochwalić się także kilkoma zaufanymi i solidnymi producentami z branży, którzy urządzenia znajdują się nie tylko w polskich, ale także zagranicznych domach. Jeśli chodzi o grzejniki, Poznań i Warszawa prosperują najlepiej w zakresie ich produkcji. Warto również zaznaczyć, że instalacja grzejników w Poznaniu czy Warszawie wcale nie jest bardzo kosztowna. Szczególnie wtedy, gdy montaż wykonuje firma, od której zakupiliśmy cały sprzęt. O cenę instalacji możemy zapytać już podczas kupna grzejników, czy kotła gazowego. Wtedy firma bez problemu może podać nam całkowity koszt usług. W kontekście grzejników warto wspomnieć również o ich odpowiednim rozmieszczeniu.

Rozmieszczenie grzejników w domu jednorodzinnym i mieszkaniu

poznańW przypadku mieszkania wydaje się, że sprawa jest prosta. Najczęściej rozwiązaniami z zakresu instalacji grzewczej zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa i to ona dba o montaż grzejników, tym samym wybierając odpowiedniego producenta czy rozmieszczenie grzejników w lokalu. Zazwyczaj nie ma się nad czym zastanawiać, jeśli chodzi o ich lokalizację, ponieważ kaloryfery w miarę możliwości w lokalach spółdzielczych umieszcza się pod oknami. Jest to spowodowane wymiarem praktycznym i warto dodać, że podobne rozwiązania stosuje się w domach jednorodzinnych. Jeśli grzejniki znajdują się pod oknami – gdzie najszybciej i najczęściej ucieka ciepło – dostarczana energia minimalizuje zimno dochodzące z zewnątrz szybciej przez okna, niż przez ściany. Gdyby urządzenia znajdowały się w innym miejscu, ogrzewanie nie byłoby tak skuteczne, jak w przypadku montażu grzejników bezpośrednio przy otworach okiennych.

Grzejniki w domach powinny być przede wszystkim sprawne. Warto sprawdzać przed sezonem jesienno-zimowym, czy wszystko działa tak, jak powinno. W przypadku mieszkań sprawą zajmuje się w dużej mierze spółdzielnia mieszkaniowa, jednak o domy jednorodzinne właściciele muszą zadbać już sami. Sprawna instalacja to nie tylko działające kaloryfery, ale również urządzenia produkujące w domu ciepło. Zazwyczaj wybieramy dzisiaj albo tak zwane pompy ciepła, albo kotły gazowe. Te pierwsze popularne są w domach jednorodzinnych, te drugie używamy raczej w mniejszych mieszkaniach ze względu na znacznie mniejsze rozmiary urządzenia. Nieco innowacyjnym rozwiązaniem z zakresu branży grzewczej są – o czym warto wspomnieć – tak zwane solary, które pozwalają czerpać energię z promieni słonecznych. Ta ostatnia może zostać zamieniona między innymi na ciepło, które potem przepływa do rozmieszczonych w całym domu kaloryferów. Solary najczęściej umieszcza się na dachach lub ścianach budynków.