Budowa domu jest bardzo dużym przedsięwzięciem, do którego należy odpowiednio się przygotować, aby wszystkie prace odbyły się w należytym porządku, a efekt końcowy był całkowicie zgodny z oczekiwaniami właścicieli domu. Każda budowa rządzi się własnymi prawami i warto o tym pamiętać. Podczas stawiania budynku mieszkalnego, należy brać pod uwagę kilka elementów, które są nieodzowne do właściwego użytkowania domu. Koniecznie trzeba też właściwie zaplanować cały przebieg budowy. Jak to zrobić? O czym należy pamiętać, aby wszystkie pracy zostały odpowiednio zrealizowane?

Decydując się na wybudowanie domu, trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami całego przedsięwzięcia. Oczywiście można zastępować jedne materiały drugimi, jednak nie warto, ponieważ może to skutkować poważnymi problemami w późniejszym czasie, kiedy już zamieszka się w domu. Pieniądze wydane raz, a dobrze, zaowocują trwalszą i bardziej funkcjonalną budowlą. Łatwiejsze i bardziej komfortowe stanie się także użytkowanie domu. Wiąże się to również z kwestia bezpieczeństwa. Zgodnie ze statystykami i badaniami przeprowadzonymi przez firmy budowlane wynika, że większość, bo aż ponad połowa, respondentów uważa, że nie można wprowadzać oszczędności podczas trwania wszystkich prac budowlanych. Ponad 1/4 sądzi jednak, że najistotniejsze są materiały służące do wzniesienia całej konstrukcji domu. Można więc, według nich, okroić nieco budżet na prace wykończeniowe. Należy pamiętać, że aby możliwym było przejście do kolejnego etapu budowy, koniecznie trzeba zakończyć poprzedni. W związku z tym, należy pamiętać o konieczności zatrudnienia poszczególnych ekip fachowców, na przykład ekipy instalacyjnej i wykończeniowej. Dobrze jest móc samodzielnie doglądać wszelkich prac przeprowadzanych na placu budowy, jednak przydatna jest również pomoc specjalisty w tym zakresie. Szczególnie, gdy nie można poświęcić na to zbyt wiele czasu, a także gdy nie posiada się dostatecznej wiedzy i umiejętności, dzięki którym nadzór ma w ogóle sens. Nieoceniona jest zatem pomoc inspektora i kierownika budowy. Odpowiednio wcześnie należy również zatrudnić geodetę, architekta, geotechnika, projektanta przyłączy oraz firmę, która przyłącza wykonuje Bez tych specjalistów nie jest możliwe przystąpienie do jakichkolwiek prac budowlanych.

Niezwykle istotną rolę na placu budowy pełni osoba, jaką jest inwestor. Wyróżnia się inwestora bezpośredniego oraz zastępczego. Pierwszym jest osoba, która posiada prawo do działki budowlanej i chce wznieść na niej jakąś inwestycje budowlaną. W omawianym przypadku jest to osoba fizyczna, która pragnie wybudować dom dla siebie i swoich najbliższych. Wcześniej zostało  już wspomniane, że czasami nie można samodzielnie doglądać budowy i zajmować się wszystkimi jej etapami. Warto w takiej sytuacji zatrudnić osobę, jaką jest inwestor zastępczy. Na stronie inwestora zastępczego można znaleźć dane na temat jednej z firm, która zajmuje się właśnie taką działalnością. Dzięki podpisaniu odpowiedniej umowy zyska prawa takie, jakie posiada inwestor bezpośredni. W związku z tym będzie nadzorował cały przebieg budowy. Do jego najważniejszych obowiązków należą: zorganizowanie wszystkich etapów budowy, zagwarantowanie właściwego opracowania projektu budowlanego, nadzorowanie przebiegu poszczególnych prac, odebranie skończonych robót oraz zatrudnienie kierownika budowy, który będzie posiadał wymagane uprawnienia i kwalifikacje. W normalnej sytuacji wszystkie te obowiązki należą do inwestora bezpośredniego. Jednak w chwili, gdy zatrudniony zostaje inwestor zastępczy, to właśnie on wszystkie je przejmuje na siebie.

Bez względu na to, czy inwestycja obejmuje budowę domu osoby prywatnej, czy całego osiedla mieszkaniowego, wszystkie wymienione wyżej etapy pracy powinny zostać zagwarantowane i wykonane. Dzięki prawidłowemu przebiegowi wszelkiego rodzaju prac budowlanych możliwe jest uzyskanie wysokiego standardu budynków, zarówno mieszkań, jak i apartamentów i domów wolnostojących. Poszczególne lokale, jak i całe nieruchomości muszą odznaczać się nie tylko odpowiednią estetyką, ale także funkcjonalnością i gwarantować maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto zainwestować w pracę profesjonalistów, aby móc później przez długie lata cieszyć się wygodnym, bezpiecznym i oryginalnym mieszkaniem, które będzie spełniało wszystkie standardy. W sytuacji, gdy kupujemy dom, mieszkanie lub apartament za pośrednictwem firmy deweloperskiej, zyskujemy lokal, który trzeba od podstaw wykończyć. Stan deweloperski mieszkania obejmuje całkowite wykończenie inwestycji od zewnątrz, wstawienie drzwi wejściowych, założenie pełnej instalacji jednak bez armatury sanitarnej i elektrycznej, wstawienie okien, parapetów, montaż grzejników, przygotowanie ścian do pomalowania oraz podłóg do ich wykończenia. Wówczas, nowy właściciel nieruchomości ma pełne pole do popisu w kwestii wykończeniowej i dekoratorskiej.