Zakup mieszkania to niecodzienna inwestycja. Taka decyzja wymaga przemyślenia wszystkich aspektów z tym związanych, aby zapewnić sobie komfort na lata użytkowania. Ważna jest między innymi lokalizacja, odległość od centrum, otoczenie nieruchomości, układ mieszkania, metraż, dostępność miejsca garażowego, czy własny taras/ogródek. Ale inną ważną kwestią jest wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego. Obie możliwości mają wiele zalet, jednak ich specyfika jest inna, dlatego przed zakupem warto przemyśleć tą decyzję pod względami ważnymi dla naszych indywidualnych upodobań.

Rynek pierwotny
Są to mieszkania w stanie surowym, a ich zakup dostępny jest prosto od dewelopera. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego unikamy pośredników. Inwestycje deweloperskie cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, ponieważ przyciągają swoją nowoczesną architekturą, ciekawym układem budynków, dostępem po własnego ogródka, czy możliwością wykupienia miejsca garażowego w podziemnym parkingu. Kolejnym aspektem przemawiającym na korzyść mieszkań z rynku pierwotnego jest program „Mieszkania dla młodych”. Dzięki temu młode rodziny mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości, który jest częściowo finansowany przez państwo. Wiele film wspiera takie programy, dlatego przykładowo na stronie http://www.wechta.pl/ pod hasłem: nowe mieszkania Poznań z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Nowe osiadla nie mają architektury szarych blokowisk. Dodatkowo często znajdują się w ciekawych punktach dużych miast, które zapewniają wygodne otoczenie ułatwiające codzienne życie. Jedynym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest to, że takie mieszkania są dostępne jedynie w stanie surowym, co oznacza, że przy zakupie hipoteki, powinniśmy wziąć po uwagę generalny remont, którego będzie wymagała.

Rynek wtórny
Rynek wtórny rządzi się nieco innymi prawami. Po pierwsze są to mieszkania wcześniej zamieszkane, które najczęściej kupujemy od osób prywatnych. W dużych miastach oferta rynku wtórnego skupia się głównie na mieszkaniach na dużych blokowiskach lub w kamienicach w centrum. Nierzadko takie mieszkania są tańsze pod tym względem, że niektóre nie wymagają generalnego remontu, dlatego nie musimy już inwestować w kupno nowej kuchni, lub pełne wyposażenie łazienki. Mieszkania rynku wtórnego nie są jednak objęte programem MDM, rzadko mają dostęp do własnego garażu i często nie posiadają wind. Dodatkowo takie hipoteki można najczęściej kupić wyłącznie za pośrednictwem agencji nieruchomości, która pobiera dodatkowe opłaty za swoje usługi. Rynek wtórny niejednokrotnie oferuje świetne lokalizacje, które rosły w siłę przez lata, gdzie sklepy znajdują się pod twoim oknem, a bliskie położenie szkół i przedszkoli zapewni twojemu dziecko bezpieczne dotarcie na zajęcia.

Podejmując decyzję o kupnie własnego mieszkania pierwszym wyborem powinien być rynek, z którego chcemy skorzystać. Możemy zdecydować się na całkiem nowe mieszkanie, lub takie, które jest na rynku już kilka lat, jednak najważniejszym aspektem na który powinniśmy zwrócić największą uwagę powinno być nasze zadowolenie z podjętej decyzji.