Wycieczki rowerowe to dziś norma wśród polskiego społeczeństwa. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest dla zdrowia i kondycji odpowiedni styl życia. Rozwiązaniem na problemy z kondycją czy nawet na spędzenie wolnego czasu w interesujący i aktywny sposób stają się przejażdżki rowerowe. Co istotne, większość osób coraz częściej korzysta z tego środku transportu nie tylko podczas weekendowych wycieczek za miasto, ale także na przykład w drodze do pracy czy do szkoły. Warto jednak wiedzieć, że model roweru powinien być wybierany pod względem płci oraz wieku. Inny rodzaj wybiorą więc panowie, inny przedstawicielki płci pięknej, a jeszcze inny dzieci. Model roweru wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo. Warto przed zakupem zorientować się, która opcja będzie dla nas najlepsza.

Rower dla kobiety powinien być praktyczny, ale także oryginalny

Na co dzień panie poruszają się rowerem wtedy, gdy chcą zrobić zakupy lub odwieźć małe dziecko do żłobka. Dziś dzięki specjalnie przymocowanemu siodełku można zrobić nawet to ostatnie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku damskiej części społeczeństwa doskonale sprawdza się rower z opuszczoną ramą. Dodatkowo bardzo funkcjonalny jest również koszyk, który znajduje się z przodu roweru. W ten sposób przewożenie rzeczy takich jak chociażby zakupy czy torebka nie będą już sprawiać problemu. Zazwyczaj kobiety wybierają dziś rowery miejskie, chociaż nie brakuje i takich przedstawicielek płci pięknej, które pałają miłością do wycieczek rowerowych po górach. Dziś rynek rowerowy oferuje jednakże również tego rodzaju modele dla pań. Z kolei wśród innych kobiet popularne stały się ostatnio tak zwane holenderki, czyli rowery, których konstrukcja wywodzi się z Holandii. Często niektóre firmy inwestują w sprowadzanie tego typu sprzętu z zagranicy, a towar cieszy się rosnącą popularnością.

W przypadku mężczyzn sprawdza się sprzęt sportowy

zielony błotnikMężczyźni od dawien dawna uwielbiają ze sobą rywalizować. Dla nich z pewnością sprawdzą się rowery sportowe. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie modele nadają się do jazdy po mieście. Ostatnimi czasy wśród młodych chłopaków popularne stały się małe rowery z równie niewielkimi kołami, na których można wykonywać wiele pomysłowych trików. Należy jednak pamiętać, że tego typu sporty są dość niebezpieczne i potrzeba dużo czasu, by zdecydować się na poważniejsze akrobacje. Warto ćwiczyć w takich przypadkach pod okiem doświadczonego rowerzysty, a co więcej mieć na sobie odpowiednie ochraniacze i kask na głowę. Dzięki temu uprawiany sport – nawet ten najbardziej oryginalny – stanie się bezpieczny i pozwoli czerpać radość z wykonywanych akrobacji.

Dzieci od najmłodszych lat mogą jeździć na rowerze

Nie od dziś wiadomo, że nauka czegokolwiek najłatwiej przychodzi dzieciom. Nie należy więc zwlekać z nauką jazdy na rowerze w przypadku najmłodszych pociech. W zasadzie już dziecko dwuletnie jest w stanie usiąść na mały rowerek i samodzielnie pedałować. Nie ma więc powodu, by rodzic odwlekał naukę jazdy na rowerze. Im dziecko jest starsze, tym trudniej pokazać mu, że jazda na rowerze i równowaga to tak naprawdę rzeczy, których nie należy się w żaden sposób obawiać. Pierwsza nauka powinna polegać przede wszystkim na tym, by dziecko pojęło podstawowe zasady, którymi powinno się kierować. Łatwo można również przekonać niechętne dziecko do wejścia na rower. Jeśli chodzi o dziecięce rowery, dwa koła można wyposażyć dla przykładu w kolorowe koraliki, które podczas jazdy będą kręciły się razem z kołami. Doskonale sprawdzają się również w początkowej fazie nauki dwa dodatkowe kółeczka umieszczone z tyły. Dzięki nim dzieci poczują się pewniej i chętniej zabiorą się do nauki.

Jazda na rowerze nie wymaga dziś wielkiego wysiłku. Przejażdżki po mieście każdego dnia nie tylko poprawiają samopoczucie, ale są również o wiele bardziej zdrowe i zbawiennie wpływają na kondycję człowieka. Nic dziwnego, że władze miast w Polsce skutecznie nakłaniają obywateli do zamieniania samochodu na tego typu sprzęt. Z pewnością im większa sieć ścieżek rowerowych, tym więcej chęci do podróżowania wyrażają mieszkańcy określonego miasta. Należy niestety zauważyć, że Polska wciąż standardem w tej kwestii znacznie odbiega od krajów zachodnioeuropejskich. Wszystko idzie jednak w dobrym kierunku i być może za jakiś czas polskie ścieżki rowerowe dorównają holenderskim czy niemieckim. Jakby jednak nie było pierwszym krokiem do tego, by cieszyć się jazdą, jest wybór odpowiedniego roweru. Model zależy nie tylko od płci czy wieku, ale często również od powierzchni, po której się poruszamy. Najczęściej doskonale sprawdzają się jednakże rowery miejskie, ponieważ większa część miłośników jazdy na rowerze porusza się po powierzchniach płaskich i skondensowanych. Jeśli chodzi bezpieczeństwo i rowery, dwa koła powinny zawsze pozostawać odpowiednio napompowane, a światła, dzwonek, kierownica i siodełko maksymalnie sprawne. Warto pamiętać, że sieć internetowa daje nam dzisiaj nowe możliwości, dzięki którym akcesoria do rowerów, a nawet same rowery możemy kupić nie wychodząc z domu. W tak zwanych e-sklepach, na przykład http://www.2kola.net/sklep można nie tylko obejrzeć wybrany rower, ale również go nabyć.