Młyny do tworzyw sztucznych przeznaczone są do rozdrabniania rozmaitych tworzyw, zarówno twardych, jak i miękkich, dzięki czemu istnieje możliwość dokładnego przygotowywania materiałów i surowców do dalszej obróbki. Ze względu na to, że przekrój materiałów jest niezwykle szeroki – od rur, odpadów drewnianych, gum, folii, PET aż po poliamid, konieczne jest wykorzystywanie w przemyśle takich urządzeń, które byłyby odporne na wszelkie uszkodzenia lub nadmierną eksploatację.

Właśnie dlatego wszelkie tego typu maszyny posiadają wzmocnioną obudowę, najczęściej z niezawodnej stali nierdzewnej, która na dobre zagościła w halach produkcyjnych i zakładach produkcyjnych, a także dźwiękoszczelne osłony, które tłumią hałasy podczas procesu rozdrabniania. Jest to niezwykle istotne, ponieważ bez odpowiedniego smarowania łożysk gwarantujących cichą pracę, możliwe byłoby tworzenie sytuacji zagrożenia dla wszystkich osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie maszyny. Troska o zdrowie operatorów jest obecnie kwestią priorytetową, dlatego też specjaliści od ergonomii nieustannie poszerzają zakres swoich usług, kształtując wielkogabarytowe sprzęty mające za zadanie dbać o niwelowanie, często występujących, urazów kumulacyjnych.

Automatyzacja procesu pracy oraz wykorzystywanie nowych technologii sprawiło, że młyny rozdrabniające zyskały zupełnie nowe formy i możliwości działania. Oprócz najważniejszej kwestii skuteczności i bezpieczeństwa, czyli wszelkiego rodzaju systemów awaryjnego wyłączania oraz zabezpieczeń chroniących maszynę przed przeciążeniem, a także gwarancja bezpieczeństwa podczas serwisowania oraz czyszczenia ostrzy, młyny rozdrabniające, takie jak chociażby młyny rozdrabniające Mueller, wyposażone są unikalne systemy mocowania noży, dodatkowe funkcje regulowania tempa i mocy pracy, przez co możliwe jest rozdrabnianie nawet najbardziej skomplikowanych elementów. Na stronie internetowej znajdującej się pod adresem http://www.emplast.pl/produkty/mueller-myny/sm-202.html można znaleźć młyny, które w ostatnim czasie są w branży najpopularniejsze. Ze względu na to, że granulaty potrafią być uciążliwe w czyszczeniu, w młynach zainstalowane są sita oraz odpowiedniej wielkości pojemniki, których czyszczenie jest zdecydowanie prostsze, niż jeszcze kilka lat wcześniej. W zależności od rodzaju tworzywa oraz potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, w sprzedaży pojawiają się młyny rozdrabniające o lekkiej konstrukcji lub też urządzenia wielkogabarytowe, przeznaczone do rozdrabniania twardych i dużych materiałów. Wiadomo, że każda linia produkcyjna może wymagać odmiennych ostrzy i rozdrabniarek, dlatego też w przypadku wielu firm istnieje możliwość wykreowania młyna o konkretnych parametrach, gabarytach oraz precyzyjnie określonymi wykrojami zasypu.

Do mielenia odpadów technologicznych najczęściej wykorzystywane są młynki z otwartym rotorem a do mielenia układów wlewowych lub niewielkich detali wolnoobrotowe młynki stanowiskowe, których niewątpliwym atutem jest możliwość swobodnego montażu na dowolnym stanowisku pracy. Możliwe jest także zaopatrzenie się w większe maszyny, takie jak chociażby młyny przeznaczone do mielenia rur, ekranów, butelek, grubych folii, kontenerów, kanistrów lub pojemników do butelek.