Nasze dzieci mają większe możliwości rozwoju niż my. Ciągle pojawiają się dla nich nowe drogi rozwoju i inspirujące alternatywy. Przede wszystkim mają one znacznie łatwiejszą drogę w nawiązywaniu zagranicznych kontaktów, są bardziej otwarte, a znajomość języka obcego sprawia, że kontakt z rówieśnikami z zagranicy nie jest problemem. Warto jednak zadać pytanie, który sposób nauki języka jest najbardziej efektywny.

Nauka w szkole języka obcego z pewnością jest opcją bardziej dostępną i tańszą. Na zajęcia dodatkowe dziecko może przychodzić nawet kilka razy w tygodniu. Dojazd na taki kurs nie jest kosztowny, ani trudny logistycznie. Koszty nauki języka w szkole dla dzieci i młodzieży nie należą też do drogich, ponieważ szkoły językowe konkurują ze sobą, aby zdobyć zainteresowanie coraz to nowszych klientów. Warto jednak uświadomić sobie, że w szkołach językowych uczą wykwalifikowani nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty, często na zajęciach pojawiają się native speakerzy, nie jest to jednak rodzaj żywego kontaktu z językiem, a zajęcia często powielają nudne schematy znane ze szkół.

Językowe kursy wakacyjne za granicą są drugą opcja na efektywną naukę języka. Niewątpliwym plusem tego rodzaju nauki jest łączenie jej z przygodą. Biorąc udział w tego rodzaju kursie dziecko uczy się poznając jednocześnie obcą kulturę oraz nawiązując znajomości w wielokulturowym środowisku. Kursy wakacyjne uczą dzieci samodzielności, otwierają go na nowe doświadczenia, a także uczą otwartości. Zajęcia obowiązkowe oraz dodatkowe prowadzone są jedynie w języku angielskim, co sprzyja poszerzaniu kompetencji językowych. Dzięki wyjazdowi możliwe jest pełne zanurzenie w języku. Oczywiście wyjazd taki ma też swoje minusy. Nie wysyłajmy za granicę dziecka, które jest nieśmiałe i nie lubi przebywać w nowych miejscach. Pamiętajmy także o dość wysokich kosztach takiej podróży.

Wybierając odpowiedni dla naszego dziecka sposób nauki języka przede wszystkim dopasujmy go do jego charakteru, a także do naszych naszych możliwości finansowych. Pamiętajmy, że najlepsze nauka to nauka w pełni komfortowych warunkach i taka, która sprawia wiele radości.